Kdo je lepší?

2. dubna 2012 v 1:58 | Kafuboss |  Život

Kdo je lepší?Člověk je tvor soutěživý. Potřebuje si dokazovat, že je lepší než... bratr, sestra, máma, táta, soused, sousedka, spolužák... Ale je to pouze náš vnitřní boj a naše závist, která nám velí se s někým stále měřit? A co to spustilo? Ve sportu je to určitě něco jiného a je to dobře, ale co v životě?Již od malička nás všichni vychovávají, abychom byli lepší než... Slyšíme: podívej se na Mařenku, ta má samé jedničky, nebo na Pepíčka, ten krásně zpívá. Rodiče nás takto buď chtějí motivovat, ale hlavně nás poměřují oproti jiným. Toto poměřování - posuzování v nás ale může za určitých podmínek nastartovat pýchu, odsuzování a opovrhování jinými. Zvlášť, když jdou rodiče svému dítěti vzorem. Jak se má dítě naučit ocenit druhé, když doma slyší samou kritiku. Nebo když doma stále slyší, že naše rodina je taková a ostatní jsou makový...

Těžko asi rodič bude vysvětlovat dítěti aby nekouřilo, když sám kouří... mluví hrubě...

Dneska je to krásně vidět, jak děti před 10-15 lety rodiče vychovali. Mladá generace nemá zájem o učňovské obory. A vlastně ani o prací jako takovou. Všichni chtějí mít vysokou školu, nejlépe hned v 18 a chtějí sedět v kanceláři u počítače a brát super plat. Jenže nikdo z nich nevidí, že je potřeba kancelář uklidit, že se někdo musí starat o chod budovy, někdo ji musí hlídat, nějak se musí dostat do zaměstnání... Všechny profese jsou důležité, i když ne všichni lidé jsou na stejné úrovni, tak každý člověk tu má svůj úkol a je potřebný jinému. Vysoká škola z nikoho lepšího člověka neudělá. Ano vzdělání je důležité, ale důležitější je chování. A to si většinou nese člověk z rodiny. Tam kde rodina chyběla, tam vychovávala ulice - teď nemyslím seriál (i když i ten možná dneska slouží k výchově).Myslím si že člověk by si měl uvědomit, že na světě není sám. A že tu není nikdo úplně stejný jako je on. Každý jsme jiní. Někdo je lepší v tom a jiný zase v tamtom. I když budeme mistry světa v něčem, tak za nějaký čas nás stejně někdo porazí - a bude lepší zase někdo jiný. To je potřeba přijmout. Přijmout fakt, že jsou tu lepší jedinci než jsem já sám. To není důvod abychom se styděli a poníženě podléhali, ale není to ani důvod se povyšovat a dávat se na odiv, když jsme v něčem lepší než ostatní.

Vždycky tu bude někdo lepší, krásnější, bohatší, chytřejší... a my máme dvě možnosti - buď to přijmout, poslouchat a respektovat ho, nebo na něj žárlit a závidět mu.

To platí i v partnerském životě. Máme svého partnera, kterému slibujeme věrnost, oddanost, pokoru, úctu a lásku. A za dobu našeho společného žití je vysoce pravděpodobné, že potkáme někoho, kdo bude mladší, hezčí, chytřejší, zajímavější... Jak se zachováme? Je jasné, že do horšího nepůjdeme. Proto je nezbytně nutné, aby si člověk vážil svého partnera takového jaký je. Nesnažil se ho stále s někým srovnávat a kritizovat. Protože, tím že ho neustále kritizujeme, tak nejsme v našem vztahu spokojeni - ten požadavek o změnu jde z nás! A přenášíme ho na druhého. Tím se vztah narušuje. A dochází k narušování základů.

Vztah může být pevný, pokud je postaven na dobrých a kvalitních základech. A může být krásný pokud se o něj oba starají a pracují. Kritika však není práce. Práce je diskuze a hledání společného slova - kompromis.

Vztah není o tom, že jeden je lepší a ten druhý se na něm vozí. Vztah by měl být vyvážený - on je lepší v tom, ona zase v tamtom. Dohromady musí fungovat. Ale i jeden pro druhého.

Nicméně, každý si svůj vesmír vytváříme sami, a někomu může vyhovovat jedno a druhému zase něco úplně jiného. Proto je dost důležité pro partnerský život napřed poznat sám sebe. A někam se zařadit. Protože pokud nevíme co chceme, jak to pak má vědět partner?Není nutné vše udělat dokonale, stačí když to uděláme tak jak nejlépe dovedeme.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama