Víra

16. dubna 2012 v 5:29 | Kafuboss |  Život
Co je to vlastně víra? Víra je dar! Je to mezistupeň mezi nadějí a láskou. Víra je něco co rozumem nemůžeme vysvětlit. Něco na co si nemůžeme šáhnout, co přístroje nezaznamenají, nezměří. Je to mimo naše vědění. Něco v co doufáme. Je to něco bez takové zpětné vazby. Mimo hmotný - materiální svět. Je to součást našeho já. Neexistuje na tomto světě nikdo, kdo v nic nevěří. Někdo věří v moc peněz, někdo věří sám sebe, jiný v druhého člověka, ve vědu, lásku, ... Je zajímavé a je to rozhodně moc dobře, že víru si nelze vynutit. I když se o to mnoho lidí snažilo, snaží a snažit bude. Protože vše vynucované nikdy nic nevyřešilo. Vždy si člověk musí tu cestu vyšlapat sám. Samostatná kapitola je pak víra v Boha.

A na to bych chtěl navázat. Víra v Boha ještě neznamená, že musím chodit do kostela a navštěvovat nějakou církev. Je přece mnoho filozofických směrů a hnutí, a každý má právo si dle své svobodné vůle zvolit ten směr, který mu vyhovuje nejvíce. Znám plno lidí, kteří věří v Boha, ale do kostela nepůjdou. V kostele jim třeba vadí hluční lidé, cizí myšlenky, ... A tak chodí rozjímat do přírody, na hřbitov, doma, na místa kde se dokáží zklidnit. Hledají Pána svou cestou. Přijde mi, že to ale mají složitější, než ti, kteří chodí do kostela a jsou v nějaké církvi.

Ale pozor, to že někdo chodí do kostela, ještě neznamená, že je něco více... Někdy se stává, že věřící lidé se povyšují nad nevěřícími - to je rasismus. Duchovní rasismus! A přitom tito věřící zapomínají na podobenství (Luk 18) - farizeus a celník.

Z některých návštěvníků mší mám kolikrát dojem, že si tam přišli jen udělat čárečku za další prožitou mši.
To je rozhodně špatně. Při mši bychom měli cítit naplnění, nějaké obohacení. Pokud ho necítíme, je něco špatně. Ať už je to knězem - na něm moc záleží, nebo námi samotnými - nejsme třeba natolik soustředěni, nebo přicházíme velmi rozladěni. A to vše může mši narušit. Tím, že po mši odejdu domů, tím to nekončí. Jde o to si vytvořit nějaký soukromí vztah s Ním. A dále to rozvíjet. Ať už modlitbou, nebo nějakou četbou, či třídění myšlenek.

Ale vraťme se k víře. Víra je velice křehká věc. Je spojena s nadějí, ale hlavně s láskou. A láska, ani naděje nemůže bez víry být. Proto je potřeba na ní pracovat. Už jen když si uvědomíme, že máme víru a dokážeme za ni poděkovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama